JAZZINEC 2012

Proběhlé koncerty...

celý program

TARA FUKI + MARCEL BÁRTA / 14.4.

Tara Fuki je duo zpívajících violoncellistek, které tvoří Dorota Bárová (rovněž zpívala se skupinou Chorchestr a Asyl Akt) a Andrea Konstankiewicz-Nazir (dále hrála v kapele BOO). Texty písní (většinu z pera Doroty Bárové) jsou většinou v polštině.


Tara Fuki obdržely ocenění české Akademie populární hudby v kategoriích „Alternativní hudba-World music“ a " Objev roku" za rok 2001 a v kategorii „World music“ za rok 2007. Ve stejném roce vystoupily jako první česká kapela na celosvětovém hudebním veletrhu „WOMEX“ ve španělské Seville.

Nové album Sense – které představí na Jazzici – představuje Tara Fuki v klidnější poloze, s menšími výlety k jiným žánrům. Slyšet můžeme také více intimní, ale také více improvizovanou hudbu.

Pamatujete? Dorota barová vystoupila na Jazzinci spolu s Vertico Quintetem v roce 2008.

Zde je minirecenze CD TARA FUKI – AURIS od MF Dnes:

=============­========================­========================­========================­==================

Po předchozím albu Auris (recenze zde), na kterém základní cellistickou dvojici doplnila řada hostí převážně z jazzových kruhů, se tentokrát dámy vrátily ke komornímu obsazení bez hostů, nicméně nástroje i hlasy jsou v některých případech zmnoženy, (což ovšem není novum ani oproti koncertům, dámy při nich používají smyčky a další elektronické efekty. Některé písně znějí skutečně velmi, velmi plně: na Tara Fuki až nezvykle bohatá, přímočará (kdyby to nebylo tak zavádějící, skoro by se chtělo napsat „v nejlepším slova smyslu popová“) titulní skladba nebo velmi dramaticky působivá Kolorowe szkielka. Cella obohacuje jen pár nástrojů, které jsou ale v rukou obou členek: foukací klávesová harmonika melodicky obkresluje cellová pizzicata v písni Slowa, perkusivní instrument hang dodává improvizaci Moment díky zvuku, připomínajícím indonézský gamelan, východní náladu. I milovník „klasických“, niterných, rytmicky volných, až romantických Tara Fuki si ale přijde na své: balady jako Moje serduszko nebo Śpiew do snu budou ozdobami jejich repertoáru.
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/…-/hudba.aspx?…